1254 ANALIPSI = ANALEPSES HERAKLION KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  500 m
 • Szerokość:
  20 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na średnim poziomie
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  tak
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  otwarte
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  nieciekawe warunki
 • Kiteserfing
  znakomite warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1254 ANALIPSI = ANALEPSES HERAKLION KRETA

35.336506, 25.348923

Miejscowości Analipsi (tj Wniebowstąpienie) znajduje się 20km na wschód od Heraklionu i bierze swoją nazwę od kościoła Wniebowstąpienia Chrystusa. Znajduje się ona w centrum żyznej doliny, w której uprawia się obecnie warzywa i oliwki. Osadę nazywano Svouros Metochi na początku 20 wieku. Nazwa związana była z nazwiskiem zarządcy miejscowości. Analipsi później została zajęta przez pasterzy z miejscowości Agios George (Lasithi Plateau), gdzie zimą panują złe warunki pogodowe i jest bardzo zimno. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Analipsi mieszkało ledwie 100 osób. Dziś szczęśliwcy, potomkowie pasterzy mają duże posiadłości w okolicy, na których zbudowano wiele hoteli, uruchomiono sklepy, restauracje i inne obiekty turystyczne. Rozwój turystyki spowodował także wzrost liczby mieszkańców i obecnie jest ich kilka tysięcy. Miejscowość Analipsi jest słabiej rozwinięta turystycznie, niż inne okoliczne ośrodki. Jest ulubionym miejscem dla rodzin, ponieważ tutaj można spokojnie wypocząć. Przy brzegu znajduje się kaplica Agia Marina u podstawy niewielkiego pomostu. Na zachód od kaplicy wybrzeże jest skaliste, z wyjątkiem małego portu, gdzie jest mała plaża. Z drugiej strony kaplicy, na wschodzie, jest długa, piaszczysta plaża. Mówi się, że plaże tutejsze tworzone są w sposób sztuczny ponieważ uzupełnia się ubytki piasku na początku każdego sezonu. Nie ma to oczywiście większego znaczenia, póki są środki na utrzymywanie plaż w dobrym stanie

W godzinach popołudniowych można pospacerować w m. Analipsi. Miejscowość położona jest wśród pięknych ogrodów. W centrum znajduje się brukowany plac, miejsce spotkań mieszkańców. Można również odwiedzić trzynawowy kościół Wniebowstąpienia. Przy głównej ulicy biegnącej prostopadle do wybrzeża jest wiele kawiarni i sklepów.

OKOLICA

W Gouves stacjonowały przez dłuższy czas wojska amerykańskie. Ostatecznie amerykanie się wycofali pozostawiając swoją bazę do dyspozycji Greków. Niestety spory w procedurach przetargowych opóźniły legalne przejęcie pozostałości bazy i znaczna część wyposażenia została zniszczona lub rozkradziona.

WYCIECZKI

Z Analipsi można zorganizować wycieczkę do jaskini narodzin Zeusa Dikte. Dojazd zajmie ok. 1 godziny. (Patrz odrębna zakładka).

Drugą ciekawą wycieczką może być urozmaicony wąwóz Aposelemis (Patrz odrębna zakładka).

PLAŻE

Analipsi ma w istocie 3 plaże.

Plaża najdłuższa ma długość około jednego km, szerokość sięga 30 m. W istocie plaża w kierunku wschodnim nie kończy się po 1 km lecz biegnie dalej wzdłuż kolejnych miejscowości wypoczynkowych aż do przylądka Sarandaris 35.338306, 25.385663. Plaża jest piaszczysta, w niektórych miejscach ze żwirem i niewielką ilością kamieni. Plaża została oznaczona Błękitną flagą. Plaża nie jest chroniona przed północnymi wiatrami, dlatego w sierpniu jest idealnym miejscem dla miłośników windsefingu. Woda jest bardzo czysta, ale robi się w niektórych miejscach stosunkowo szybko bardzo głęboka. Mimo tego plaża jest polecana dla rodzin z dziećmi pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej opieki. Główna plaża w Analipsi jest dobrze zorganizowana ale nie ma udogodnień dla osób niepełnosprawnych. W niektórych miejscach rozstawiono parasole z leżakami, zarówno dla mieszkańców licznych, pobliskich hoteli jak i gości z zewnątrz. Ponadto są prysznice, toalety przy plaży. Istnieje możliwość wynajęcia sprzętu do windsurfingu i kajaków, małych katamaranów. Plaża jest chroniona przez ratowników.

W zachodniej części plaży, w pobliżu małego kościoła. znajduje się kilka restauracji. Na tym odcinku wybrzeże jest skaliste, z wyjątkiem dwóch małych plaż chronionych skutecznie przed wiatrem solidnymi falochronami. Nie robią one zbyt sympatycznego wrażenia ale ich przydatność można docenić w wietrzne dni.

W pobliżu są kawiarnie, snack bar, restauracje, tawerny, mini markety, sklepy, apteki, biura wynajmu samochodów, agencje nieruchomości. Istnieje możliwość zakwaterowania.

Uwaga

Na zachód od kościoła, plaża jest kamienista, ale mniej zatłoczona.

DOJAZD

Analipsi jest łatwo dostępna z Heraklionu. Istnieją połączenia autobusowe w kierunku Hersonissos i Malia.

Autobus zatrzymuje się na starej drodze krajowej, a więc trzeba będzie dojść do plaży 1 km.

Jadąc własnym pojazdem z Heraklionu nową drogą krajową (E75) będzie trzeba po ok. 13 km, zjechać do Kato Gouves i dokończyć dojazd starą drogą krajową.

Istnieje możliwość zaparkowania przy nadmorskiej promenadzie. Dojście do plaży nie sprawia trudności chyba, że na danym odcinku hotel przylgnął do plaży i konieczne jest przejście przez teren hotelu.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

 

Obiekty w poliżu