1252 KOKKINOS PIRGOS = TYMPAKI = MAKRIMALIANA = KAKOSKALO KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  5000 m
 • Szerokość:
  40 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek
 • Udogodnienia plażowe:
  na średnim poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  tak
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  nieciekawe warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1252 KOKKINOS PIRGOS TYMPAKI HERAION KRETA

35.080025, 24.741428

35.092781, 24.722588

Kokkinos Pirgos (Czerwona Wieża) to duża miejscowość rozwinięta turystycznie, na południowym wybrzeżu Krety, 67km na zachód od Heraklionu, w pobliżu miasta Timbaki. Nazwa omawianej miejscowości pochodzi od czerwonej, glinianej wieży nieznanego przeznaczenia, którą tam zbudowano w średniowieczu. Wieża obecnie już nie istnieje.

MIEJSCOWOŚĆ

W Kokkinos Pirgos jest sympatyczny port dla łodzi i małych stateczków. Jest tu wiele hoteli, można znaleźć pokoje do wynajęcia. Działają restauracje i kawiarnie. Klimat jest ciepły, a rozległa, nasłoneczniona dolina umożliwia intensywną uprawę rozmaitych warzyw.

W pobliżu znajduje się miejscowość Agia Galini, która latem jest bardzo zatłoczona. Stąd odchodzą promy na piękne plaże południowe, takie jak Agios Giorgos, Agiofarago i Preveli.

BAGNO

Na wschód od Kataliki znajduje się duże bagno, które jest jednym z najważniejszych mokradeł na równinie Mesara. Bagno jest zasilane rzeką Geropotamos.

PLAŻE

W sąsiedztwie wsi znajduje się bardzo długa (1 km) piaszczysta plaża dostępna do lotniska Tympaki i dalej aż do wykopalisk Kommos nie daleko Pitsida. W przeciwną stronę wybrzeże z plażami ciągnie się od portu w Kokkino Pirgos i biegnie na zachód, aż do Agia Galini (5 km).

Plaże bezpośrednio przy tej miejscowości składają się z dwóch całkowicie różnych odcinków. Ten na południe od portu, nazywany jest Katalyki czasami Kokkinos Pirgos. Odcinek jest piaszczysty, długi, szeroki położony wzdłuż szerokiej promenady. Przy promenadzie w pobliżu portu znajdują się liczne restauracje, sklepy. Południowa część promenady jest znacznie mniej zagospodarowana. Cała plaża jest znacznie spokojniejsza od pobliskiej Agia Galini a zwłaszcza Matala. Omawiana plaża w tej części jest piaszczysta z nielicznymi kamykami, a wody jak zwykle czyste i zazwyczaj spokojne. To powoduje, że idealnie nadaje się do nurkowania.

Wystawienie plaży na wiatry zachodnie może powodować niekiedy znaczny dyskomfort a kąpiel może być niebezpieczna.

Ta ogromna plaża jest wykorzystywana przez żółwie morskie (Caretta caretta) do składania jaj w okresie letnim. Żółwie i gniazda podlegają ochronione.

Druga plaża Makrimaliana = Kakoskalo leży na północny-zachód od portu Kokkino Pirgos. Ta część wybrzeża ma krótkie odcinki ładnych plaż przedzielonych wysokimi skalistymi klifami. Istnieje możliwość przejścia tego odcinka ale na trasie można napotkać bardzo niebezpieczne zwaliska skał.

Początkowo plaża nie różni się zbytnio od części południowej z wyjątkiem tego, że jest praktycznie niezagospodarowana. Jednak po 1,5 km linia brzegowa staje się dzika, a nad nią wznoszą się wysokie klify. Z tych powodów plażowanie tutaj nie jest bezpieczne, a wąska, kamienista plaża uniemożliwia przyjemne spędzenie czasu. Z innej strony trzeba przyznać, że dzikie wysokie klify robią niezapomniane wrażenie.

TYMBAKI

W miejscowość Tymbaki, położonej ok. 3 km w głąb lądu. znajduje się pełne zaplecze handlowe i usługowe (supermarkety, sklepy, banki). Raz w tygodniu (w piątek odbywa się targ), na którym można kupić lokalne produkty.

SPACERY

Na południe od miejscowości widać dwie wysepki Paximadia, (ozn. specjalny rodzaj bułki).

W dni spokojne można się wybrać na wycieczkę aż do Agia Giallini (6 km). Spacer wzdłuż wybrzeża trwa około dwóch godzin. Należy ostrzec, że klify nie mają trwałej struktury i zwłaszcza w dni wietrzne, podczas działania silnych fal niektóre fragmenty klifu mogą się zwalić, w najlepszym wypadku odcinając dalszą drogę.

Będąc w tych okolicach koniecznie trzeba obejrzeć plażę Matala z niezwykłymi jaskiniami i jeśli czas pozwoli wybrać sie do plaży Czerwonej. Uwaga: ta ostatnia plaża jest niezbyt duża i chętnie z niej korzystają nudyści. Osoby, które nie korzystają z takich możliwości mogą czuć się na tej plaży niezręcznie.

Tylko 10 km dzieli Kokkinos Pirgos od historycznych miejsc Festos i Gortys, w pobliżu ruin Minojskich Agia Triada 35.059478, 24. Patrząc w stronę lądu są wspaniałe widoki na pasmo górskie Psiloritis.

Warto odwiedzić miasto targowe Ano Meros z pobliskim Klasztorem  Kaloidena 35.181216, 24.655746. Wioska odegrała istotną rolę w trakcie działań zmierzających do wyzwolenia wyspy spod władzy tureckiej. W trakcie okupacji niemieckiej mieszkańcy wioski poddani zostali straszliwym represjom. Niemcy domyślali się, że mieszkańcy brali udział w przeprowadzeniu gen Kreipe, porwanego przez brytyjski oddział SOE wspomagany partyzantami greckimi. We wsi znajduje się małe muzeum folklorystyczne z ekspozycjami z życia codziennego dawnych kreteńskich gospodarstw domowych. Tutaj jest bizantyjski kościół Faneromeni i Ag. Nikolaos. Mieszkańcy zajmują się uprawą oliwek (znane są "Throumpes"), hodowlą i produkcją wysokiej jakości lokalnego wina. We wsi znajdują się tradycyjne kawiarnie. Święto Przemienienia Pańskiego odbywa się co 6 sierpnia.

Warto wybrać się drogą, która prowadzi do dawnego klasztoru Kaloeidaina, który znajduje się w otoczeniu ogromnych platanów i źródeł wody. Z samego klasztoru, z wyjątkiem kościoła, niewiele pozostało. Ciekawe jest zjawisko samoczynnego splatania gałęzi młodszych i starszych drzew tak jakby młodsze chciały wspierać starsze.

Warto udać się do górskiej wioski Zaros, 35.129753, 24.904375 aby wybrać się na wycieczkę np do pobliskiego Jeziora Zaros. Jezioro ma także nazwę Votomos. Znajduje się na południowych stokach Psiloritis. Obszar ten był niegdyś mokradłem. Obecną formę przybrał w 1987 r., kiedy Służba Leśna utworzyła sztuczne jezioro, w którym gromadzi się wodę. Woda pochodzi z 3 źródeł "Mati". Nic dziwnego, że "Zaros" w języku greckim oznacza miejsce z dużą ilością wody.

Wokół jeziora znajduje się kilka restauracji i kawiarni, w których można się zrelaksować i spróbować pstrąga lub łososia. Ryby są hodowane w zbiornikach w pobliżu jeziora. Tuż przy jeziorze jest plac zabaw. Ustawiono kilka ławek i stołów, na których można urządzić piknik.

Jezioro jest punktem wyjścia przez wąwóz św. Mikołaja do majestatycznego lasu Rouvas, 5 km na północ (2:30 godziny)

Organizuje się wycieczki na małe wysepki na środku zatoki, Paximadia. W trakcie wycieczki zapewnia się możliwość. nurkowania z akwalungiem i swobodnego.

Centrum nurkowania Mare Sud oferuje lekcje i nurkowania, a szkolenie rozpoczyna się w basenie w The Little Inn Hotel

Tel.: +30-28920 52455. Nikos Tsagarakis bezpiecznie poprowadzi odpowiednie szkolenie

http://www.maresud.gr/map.

DOJAZD

Do Kokkinos Pirgos prowadzi dobra asfaltowa droga ale oznaczenia drogowe są w złym stanie lub ich brak. Można zgubić drogę zwłaszcza, że niektóre systemy GPS były aktualizowane dla tego rejonu chyba zbyt dawno.

 

Obiekty w poliżu