1251 AGIOFARAGO HERAKLION KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  300 m
 • Szerokość:
  20 m
 • Rodzaj plaży:
  kamienie
 • Charakt. Dna:
  kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  brak jakichkolwiek udogodnień
 • Obciązenie
  znikome
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  nie
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  trudny
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  malownicza mała zatoka
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  młodych
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  brak
 • Inne sport wodne
  brak warunków

Opis

1251 AGIOFARAGO = AGIOFARANGO HERAKLION KRETA

4G

34.925547, 24.778436

Plaża Agiofarango jest uważana za jedną z najpiękniejszych plaż na Krecie. Pokryta jest małymi kamykami. Woda w morzu ma cudowny lazurowy kolor. Plażę zamykają pionowe, pięknie wyrzeźbione klify. Na plaży leżą miliony drobnych, zaokrąglonych kamyków. Linia brzegowa i dno morskie także jest zasłane podobnymi kamykami. Wody są tu szczególnie czyste, a głębokość robi się duża szybciej niż w innych podobnych zatokach. Morze jest zwykle bardzo spokojne z wyjątkiem dni w których wieje silny zachodni wiatr. Na północnej krawędzi plaży, kilkanaście metrów od brzegu można zobaczyć piękny skalny łuk, pod którym można pływać.

Mimo, że plaża jest bardzo odosobniona to nudyzm nie jest tutaj możliwy, ze względu na fakt, że miejsce jest uznane jako podlegające kultowi religijnemu (mogą przebywać w pobliżu pustelnicy, lub dokonywać się jakieś uroczystości religijne w pobliskim kościele). Plaża jest idealnym miejscem do biwakowania, ale trzeba pamiętać że kończąc tu pobyt trzeba zabrać wszystkich swoje rzeczy, a zwłaszcza śmieci.

MAŁA WYCIECZKA

Istnieje możliwość wspięcia się na skały na wschodzie i dotrzeć na szczyt pod warunkiem, że dysponuje się odpowiednim obuwiem oraz doświadczeniem górskim. Widok stamtąd jest fantastyczny.

W kierunku południowo-wschodnim jest ukryte słonawe jezioro, zwane Vourvoulitis otoczone pionowymi klifami 34.925439, 24.780249. Jest to zapadlisko połączone z otwartym morzem podziemnymi kanałami. Można zejść do jeziora, ale jest to krańcowo niebezpieczne.

ŚWWIETY WĄWÓZ

Ten uświęcony, odosobniony wąwóz, jest pełen jaskiń, w stromych zboczach. Był idealnym miejscem do zamieszkania przez ascetów i pustelników. Uczestnicy życia pustelniczego praktykowali umartwianie się, modlitwę. Ich postępowanie zmierzało w trzech etapach do katharsis (oczyszczenie), oświecenie i theosis (przebóstwienie). Życie pustelników w Agiofaraggo przedstawiono w Nowy Eklogion. Wspomina się tam, że św. Grzegorz z Synaju (1255 - 1347) wylądował w Kalous Limenes by następnie udać się do Agiofarago, gdzie nauczył się życia pustelniczego. Następnie opuścił Kretę wraz ze swoim uczniem, świętym Gerasimosem z Evii i udał się na Świętą Górę Athos.

Pamiątką z tamtych czasów jest imponujący kościół Antonios 34.929649, 24.779029 z XIV - XV w. Przetrwał do dzisiaj, a jego aktualny kształt jest wynikiem rozbudowy w dwóch kolejnych fazach. Jest to dość duży kamienny budynek z dwiema kopułami i unikalną cechą: dzwonem wiszącym bezpośrednio nad drzwiami wejściowymi.

Przed kościołem jest czynna pompa z napisem, że tutejsza woda nadaje się do picia. Z pompy woda spływa do koryta więc warto zadbać o jego choćby częściowe napełnienie, ponieważ dostęp do wody przyciągnie tu zapewne pasące się w pobliżu kozy.

Kościoły św. Antoniego w wąwozie są w istocie dwa: nowy i stary. O pierwszym wspomniano powyżej. Drugi to niewielka świątynia w jaskini ze śladami starych fresków i sadzy ze świec na ścianach.

Od kościoła już bardzo blisko do plaży. Mówi się, że w tutejszych, licznych grotach żyją pustelnicy. Tak było w przeszłości. Nie bez powodu greckie Agiofarango tłumaczy się jako wąwóz wszystkich świętych. Pustelnicy mieszkali bardzo odosobnieni i nigdy nie komunikowali się między sobą. Tylko raz w roku w jedną z niedziel gromadzili się w małej jaskini Goumenospilios, aby dowiedzieć się, który z nich zmarł w ostatnim roku. W tym celu każdy pustelnik przynosił kamień. Następnie kamienie zliczano, aby ustalić ile ich zabrakło.

Jaskinię Goumenospilios dzisiaj może odwiedzić każdy. Wejście do jaskini jest bardzo małe, ale po pokonaniu ciasnego wejścia prowadzi do przestronnej sali centralnej. W stropie jest mały otwór. Mówi się, że mieszkał tu hegumen (przełożony) kościoła św. Antoniego. Jaskinia znajduje się zaledwie 100 m na północ od jaskini.

DOSTĘP

Dojazd z Heraklionu wymaga kierowania się na m. Sivas a następnie do klasztoru Odigitrias. Plaża położona jest w zatoce Martsalo. Ta część drogi jest wygodna choć oznaczenia drogowe często są mylące. Od klasztoru Odigitrias droga zmienia się w coraz trudniejszą drogę gruntową z bardzo ostrymi kamieniami i wybojami. Warunki drogowe mogą spowodować poważne uszkodzenia samochodu. Ten trudny odcinek ma ok 6 km i kończy się w m. 34.937289, 24.781445. Należy bardzo uważać podczas jazdy ponieważ drogi się często rozwidlają i są bardzo kręte. Samochód należy pozostawić na rozległym parkingu zważając na to aby nie stawiać samochodu pod drzewami. Tutejsze kozy mogą skoczyć na dach w celu sięgnięcia po zielone części drzew, a ich ostre kopytka mogą pozostawić wyraźne zarysowania. Pamiętać trzeba, że górskie kozy mają szlifowane krawędzie kopyt niezwykle przydatne przy pokonywaniu niedostępnych turni i żlebów górskich. Dalsza droga (prawie 2 km) musi być pokonana pieszo w coraz wyraźniej zarysowującym się kanionie. Ostatni odcinek jest bardzo malowniczy, dno wąwozu utrzymuje wilgoć która pozwala przetrwać rozmaitym, ukwieconym krzewom. To także zapewnia przyjemne warunki marszu w lecie ponieważ roślinność i wysokie ściany skalne chronią od zazwyczaj niezwykle silnie operującego słońca.

Drugim wariantem dotarcia do plaży jest dopłynięcie łodzią z Matala, Agia Galini, lub Kali Limenes (Piękne Przystanie). Płynąc na plażę można odwiedzić skalistą wysepkę naprzeciwko Agiofarago, która jest nazywana Papadoplaka. Na wyspie są ogromne otwory w których krystalizuje sól morska wykorzystywana przez mieszkańców.

200x25

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

Obiekty w poliżu