1249 MATALA KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  300 m
 • Szerokość:
  20 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  skrajnie duże
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  tak
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  malownicza mała zatoka
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  brak
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1249 MATALA HERAKLION KRETA

4G

34.994082, 24.749532

Matala znajduje się 68km na południowy-zachód od Heraklionu, na zachodniej granicy równiny Messara i Anogianos Kambos ciągnących się między pasmem gór Asteroussia o wysokości przekraczających 1200m a pasmem Chalasokefala sięgającym blisko 2000m

Matala jest znanym i zatłoczonym miejscem wypoczynku na południowym wybrzeżu Krety. Słynie z jaskiń wykutych w ścianie klifu zamykających północną część plaży. Miejsce to także wybrali sobie hipisi w latach 70-tych. Także obecnie Matala sięga czasem do hipisowskiej tradycji i organizowane są tutaj koncerty dla młodzieży i tych którzy przyjeżdżali do Matali w okresie panowania hipisów. Koncerty organizowane są w ramach festiwalu, który organizowany jest w czerwcu.

Obecnie do ładnej plaży przylega szczelnie gęsta zabudowa, w której partery zajęte są przez liczne restauracje i kawiarnie a na wyższych kondygnacjach można wynająć pokój.

PLAŻA

Plaża zyskała oznaczenie Błękitną flagą, jest piaszczysta dość szczelnie zajęta przez rozstawione parasole i łóżka plażowe. Zejście do wody jest żwirowo-kamieniste a wody są czyste mimo wielkiego tłoku. Dno morza jest kamieniste. Sama plaża o długości 300 m położona jest w niewielkiej zatoce zamkniętej wysokimi ostrogami zapewniającymi, że plaża jest osłonięta od wiatrów i wody są zazwyczaj spokojne. Wyjątek stanowią dni kiedy wiatr wieje od zachodu, wtedy do zatoki docierają wysokie fale, niekiedy niebezpieczne. Przy plaży jest kilka drzew tamaryszka dla tych którzy nie lubią tkwić pod parasolem. Plaża jest bardzo dobrze zorganizowana w parasole, toalety, prysznice. Plaża jest strzeżona przez ratowników, na miejscu jest punkt pierwszej pomocy. Jest miejsce wyznaczone do gry w siatkówkę plażową, można uprawiać sporty wodne. Stąd odchodzą łodzie wycieczkowe np. na plażę Red. Z plaży widoczne są w oddali dwie wyspy Paksimadia: Ena i Dio.

WYCIECZKI

Matala znajduje się blisko Phaestus (Faistos) gdzie odkopano drugi co do wielkości pałac kultury minojskiej (patrz zakładka Faistos). Matala była zapewne portem Phaestus, a później w 220 r. pne. przejęła tę funkcję na rzecz bliskiej także Gortyny (Gortys).

WIELKA JASKINIA

W północnej części plaży w ścianie klifu istnie ogromna jaskinia. Z jej zwieńczenia niektórzy odważni lub zwariowani plażowicze skaczą z olbrzymiej wysokości do wody. Każdy udany skok jest kwitowany głośnym aplauzem, który rozchodzi się po całej zatoce ponieważ ściany jaskini skutecznie wzmacniają dźwięki.

JASKINIE MATALA

Powyżej wspomnianej naturalnej jaskini jest wiele jaskiń, wyrytych w miękkim, jasnym wapiennym klifie. Jaskinie wyryto tysiące lat temu. Istnieje także kilka podwodnych jaskiń. Uważa się, że jaskinie Matala wykorzystywano jako groby w czasach panowania rzymian i w chrześcijańskiej erze. Jednak wiele z nich posiada wyodrębnione pokoje z oknami, schody je łączące co sugeruje, że pierwotnie wykorzystywane były jako siedziby mieszkalne. Jedna z jaskiń nazywana jest Brutospeliana ponieważ zgodnie z legendą bywał tu rzymski generał Brutus. Jaskinie są otwarte dla zwiedzających ale zabronione jest nocowanie w nich.

HIPISI

W latach 60. i 70. zamieszkali w jaskiniach hipisi. W tym czasie Matala była mała wioską rybacką dla mieszkańców wsi Pitsidia. Mieszkańcy byli pewnie szokowani zachowaniem hipisów ponieważ ich poczucie wolności było nieograniczone. Bywali tu Joni Mitchell, Bob Dylan, Janis Joplin i Joan Baez. Z tego okresu chyba najbardziej znana jest piosenka Joni Mitchell pn. Carrey. Swoboda się skończyła wraz z nastaniem greckiej dyktatury. Sytuację polityczną wykorzystał biskup Gortys, który doprowadził do usunięcia hipisów. Wtedy dzieci kwiaty przeniosły na wyspę Ios, a także w inne regiony Krety (Preveli, Plakias, Lendas, Vai). Matala została porzucona przez długi czas z wyjątkiem archeologów badający jaskinie.

OKOLICA

Wzdłuż wybrzeża znajdują się inne naturalne jaskinie, które są dostępne od strony morza. Znajduje się też wiele zabytków archeologicznych oraz wraków. Półwysep na południe od Matala jest uważany za historyczny Cape Nysos, czyli miejsce, w którym zgodnie z Odyseą, zatonęły statki Menelaosa. Na południowy wschód od Matala znajdują się ruiny starożytnej świątyni. Ruiny starożytnego zatopionego miasta zostały znalezione w morzu. Ponadto, po przeciwnej stronie Matala, na wzgórzu Kastri, znajdują się ruiny fortu, prawdopodobnieKoules i ruiny Beacon, miejsca do sygnalizacji ogniem o zbliżaniu wrogich wojsk. Wreszcie, w pobliskie jaskini, można zwiedzić stary kościół NMP, stanowiący katakumby podczas chrześcijańskich prześladowań.

DOJAZD

Dojazd do Matala jest dość dobry choć długi i uciążliwy zważając na fakt, że turyści zwykle docierają do Matala od strony wybrzeży północnych gdzie zlokalizowane są porty i lotniska międzynarodowe. Przed miejscowością Matala są rozległe parkingi dobrze dostosowane do potrzeb tutejszej turystyki. Trzeba tu zostawić samochód i przejść kilkaset metrów do plaży przeciskając się wśród tłumu turystów i rozstawionych straganów. Dojście do plaży nie stanowi problemu.

Utrzymywana jest komunikacja autobusowa z Heraklionem

WYCIECZKA DO PLAŻY RED

Z Matala zaczyna się górski szklak do plaży Red. Wysiłek jaki trzeba ponieść w celu pokonania kilkudzisięciominutowego stromego podejścia do przełęczy i zejścia do poziomu morza eliminuje bardziej leniwych i zapewnia możliwość spędzenia czasu na mniej popularnej plaży ale równie atrakcyjnej.

Obiekty w poliżu