1027 VOIDOKILIA K. P(I/Y)LOS PELOPONEZ

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  800 m /50 m
 • Szerokość:
  20 m /15 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek
 • Udogodnienia plażowe:
  brak jakichkolwiek udogodnień
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  brak
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  malownicza mała zatoka
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  nieciekawe warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  brak warunków

Opis

1027 VOIDOKILIA  K. P(I/Y)LOS PELOPONEZ 

4,5G

36.966055, 21.6609

To jest fenomenalna plaża w piaszczystej zatoce w kształcie niemal domkniętego okręgu. Plaża jest objęta ochroną Natura 2000. Nazwa plaży w tłumaczeniu to żołądek wołu kształt rzeczywiście odpowiadający plaży. Wejście do zatoki relatywnie małe, dodatkowo chronione pośrodku ostrą skałą. Lewa i prawa strona wejścia obsadzona przez ostro wspinające się wzgórza przy czym lewe nazywane jest Palaiocastro (stary zamek), a prawe to wzniesienie z klifami zajęte przez samotny budynek. Niemal całkowite domknięcie zatoki oraz wysokie wzgórza powodują, że wody zatoki są zazwyczaj spokojne i wygrzane. Można spodziewać się od morza chłodniejszej bryzy ale warto się zaopatrzyć w parasol bo w okolicy nie ma drzew, które mogłyby chronić przed nadmiarem promieniowania słonecznego. Z tyłu plaży, nieco po lewej za wysokimi wydmami jest laguna Limni Divariou ciagnąca się 3 km niemal do m. Gialova. Dalej sławna i wielokilometrowa zatoka Ormos Navarinou z m. Pylos.

Na plaży leży złoty piasek, niektórzy uważają, że aksamitny. Morze jest nieco głębsze przy brzegu niż przeciętnie, wody czyste pięknie odbijające błękitne niebo. Znakomite miejsce do pływania. Uważa się, że plaża jest przyjazna naturystom ale w miesiącach szczytu wakacyjnego raczej się tutaj nie pojawiają. Na plaży nie ma tawern i barów co może ucieszyć niejednego plażowicza. Kłopotliwy jest brak innych zdobyczy cywilizacyjnych.

Miejsce chętnie odwiedzane nie tylko ze względu na wspaniałą plażę. Na wspomnianym wzgórzu Palaiocastro znajduje się frankijska twierdza zachowana w dość dobrym stanie.

Na cyplu znajdują się szczątki, częściowo splądrowanych, dwóch grobów 36.96617, 21.66051 wspominanych przez Pauzaniasza: "w pewnej odległości od Pylos znajdują się groby Trasymedes z Paros" syna mitycznego króla Nestora. W szczątkach grobów i w najbliższej okolicy znaleziono kamienne groty strzał, ametystowe naszyjniki, złote płyty, naczynia helleńskie, figurki, i setki małych płytek z terakoty, datowane na przełom IV / III w. pne. Tabliczki przedstawiają różne sceny kultu, motywy jeźdźca na koniu oraz uroczystości pogrzebowe.

W pobliżu jest mała plaża Glossa zajmowana przez nudystów osiągana idąc od parkingu najpierw w kierunku grobów Trasymedes’a a po osiągnięciu m. 36.966261, 21.660181 należy skręcić w prawo. Przejście od parkingu łącznie 200 m. Plaża jest niesamowita, piaszczysta, wśród wysokich klifów tworzących skrytą zatokę z małym wejściem do morza. Wody sa niezbyt głębokie dno piaszczyste z kamieniami.

Dojazd do Voidokilia:

Z kierunku Gialova należy minąć kemping Erodios, przejechać obok plaży "Golden Beach" i po około 2 km utwardzona droga zmienia się w drogę gruntową. Na końcu jest parking. Dalej ścieżka skręca w prawo na drogę do wąskiej kładki prowadzącej w górę do Paleokastro. Nie należy wchodzić w górę i trzymając się lewej strony wysokiej stromej ściany skalnej (z prawa laguna słodkowodna) z szerokim widokiem. Uwaga! Wieczorem przechodząc tą sama drogą można spotkać chmary komarów. Po około 1500 m dochodzi się do wysokiej wydmy, a za nią jest  plaża.

Drugi wariant dojazdu jest dobry dla samochodów i rowerów. Jadąc z Pilos na północ po 2 km należy skręcić w lewo na główną drogę do Kalamaty. Po niemal kolejnych 6,5 km należy skręcić w lewo i wąską drogą asfaltową jechać w kierunku Paliokastro. (Inny wariant biegnie przez Petrohori ale wtedy należy zjechać z głównej drogi po 7 km). Następnie jakość drogi się pogarsza (żwirowa) - tworzą się tumany drobnego pyłu. Droga prowadzi do rozległego parkingu skąd jest już tylko 100 m do plaży (wół znaki: Voidokili).

Powyżej jest tzw. Jaskinia Nestora.

W okolicy jaskinii można znaleźć miejsce widokowe, które chyba nie ma sobie równego na całym Peloponezie. Dojście do jaskini trwa nie dłużej niż 20 minut. W pobliżu można przyjrzeć się także cykadom. Tutaj można znaleźć pojedyncze egzemplarze i przyjrzeć się małemu zwierzęciu, które potrafi wytworzyć taki silny i charakterystyczny hałas.

Cofając 400 m, na dojeźdźie z Petrochori jest kantyna Villa Voidokilia.

Kemping Erodios Nr 32 6 km.

800x20 + 50X15

Campingi

Obiekty w poliżu